AGROANALÍZIS TUDOMÁNYOS TÁRSASÁG PJT

Hungary, 1036 Budapest III., Lajos u. 115., Tel./fax: +36-1-250-6064, +36-27-380-665

www.aquanet.fw.hu, www.aquanet1.net76.net, www.aquanet-apla.atw.hu

E-mail: tudomanyos.rendorseg.pjt@gmail.com


Rólunk / Tevékenységi kör / Referenciák / Elérhetõségünk / Kezdõoldal

Elõzményoldal


Nyílt levél!
Tárgy: vízdijkiszámítási és szennycsatornázási korrupció elleni közérdekû bejelentés

Kedves Illés Zoltán Zoltán államtitkár úr!

Rábukkantam az alábbi cikkre. Abban szereplõ nyilatkozataid ellenében szeretnélek felvilágosítani arról, hogy amikor az esztergomi vízszennyezés volt, Juszt László mûsorában az illetékes vízmûves vezetõ elõadta, hogy náluk csak 37 Ft 50 fillér 1 köbméter vezetékes víz elõállítási önköltsége, és a karsztvizet ajánló cég vezetõje 40 Ft-körüli köbméteráron ajánlotta, hogy vezetékes vizet szolgáltat. Miért nem látod be, hogy csalás, a vízmûveket, orvosokat, gyógyszergyárakat gazdagító korrupció, tudatos egészségveszélyeztetés, ivóvízszennyeztetés, öntözõvíz- és növényi tápanyag, azaz energiapazarlás is, hogy azoknál a kertes ingatlanokról is kötelezõen elvezettetitek az ivóvízbázis a folyókba a háztartási szennyvizet - amelyekben a klórozással nem hatástalanítható fertõzõvírusok, pl. a Miskolcon is 3000 embert kórházba juttató kalici vírus is lehet - , ahol megengeditek az állati trágya, mûtrágya és növényvédõ mérgek, irtószerek használatát. Vagyis valójában nem véditek a felszín alatti karsztvizet?! A bizonyítékokat lásd a mellékelt nyitólapú honlapjainkon!
Úgy tûnik, nem olvastad el az elõzõ, hasonló értelmû, segítõ szándékú üzeneteimet, közérdekû bejelentéseimet, ívóvíztisztaság biztosítási megoldási javaslataimat, mert egyébként nehéz megérteni, hogy miért hirdeted a cikk szerinti hamis álláspontokat. A következõkben szíveskedjél telefonon vagy sms-ben vagy email-ben visszaigazolni a személyesen neked címzett beadványaimat!
Melléklet: mth-honlap-cimlap-masolat-1200922.doc, aquanet-fw-hu-cimlap.doc, aquanet-apla-cimlap-masolat-120923.doc, aquanet-2-cimlap-masolat.doc.

Budapest, 2012. 09. 23.

Üdvözlettel: Tejfalussy András

Miért nem iszunk csapvizet?!
2012. január 31. 11:07

A legfrissebb németországi felmérések szerint 220-féle forgalmazásban lévõ ásványvíz közül 180 még a csapvíz minõségét sem éri el. Magyarországon mégis egyre nagyobb teret hódít az ásványvízfogyasztás. Illés Zoltán környezetügyért felelõs államtitkárral az átalakítás elõtt álló víziközmû-­hálózat helyzetérol, a hazai ivóvíz minõségérol és a szennyvíztisztítási problémákról beszélgettünk.
- Mennyire elégedett a kormányváltás óta eltelt idõszakkal?– Azzal együtt elégedett vagyok az elmúlt mintegy másfél év eredményeivel, hogy valójában a vízügyi beruházásoknál, illetve a vízkárelhárításoknál továbbra is fennmaradt a régi pénzügyi szisztéma, azaz az utófinanszírozás. Mint ismeretes, a korábbi kormányok soha sem fordítottak pénzt a megelõzésre, pedig, ha például egy évre elõre elkészített ütemterv alapján végeznénk el az árkok kimélyítését és a csatornák tisztítását, a gátak megerõsítését és új védmûvek építését, akkor jóval könnyebb helyzetben lennénk. Nem utólag kellene a károkat – a megelõzés árának a többszöröséért – felszámolnunk. Az elmúlt évek bebizonyították, hogy még kis patakok is képesek tengerré változni. Elég Felsõzsolca esetére gondolnunk, ahol a kormány kétmilliárd forint értékben építette újjá a települést.
Néhány száz millió forintból már meg lehet építeni egy záportározót, ami normál állapotában üresen áll, vészhelyzetben azonban több millió köbméter víz befogadására képes. Szükség lenne minél több kármegelõzõárvízi tározó rendszerre is, olyan tározókra, mint például a tiszarõffi, amely három település: Tiszarõff, Tiszabõ és Tiszagyenda között helyezkedik el, és mintegy 5300 lakos és 2000 háztartás árvízi biztonságát növeli közvetlenül, de kihat az egész másfél milliós Tisza-völgy árvízi biztonságára is. A tiszaroffi tározó 16 centiméterrel képes csökkenteni a vízszintet a térségben egy rendkívüli árhullámnál, hatása még Szegednél is 7 centiméterrel alacsonyabb vízállást eredményez.
A vízügyi beruházások közül 165 milliárd forintnyi projekt áll elõkészítés alatt, csakhogy megvalósításukhoz legalább 20-25 milliárd forint önerõre van szükség, miközben a hazai vízügy tavalyi költségvetése – a fizetést és minden dologi kiadást egybevéve – mintegy 11 milliárd forint volt. Kármentésre évrõl évre 35-40 milliárd forintot költünk el, ezt az összeget azonban sosem év elején kapjuk, hanem kiegészítésekkel és pótlásokkal mindig év közben. A jelenlegi kormányzatban megvan a hajlandóság a rendszer megváltoztatására, mert sokkal olcsóbb a megelõzés. Véleményem szerint hatalmas áttörés lenne, ha még ebben a ciklusban sikerülne megvalósítani a szemléletváltozást.
- Milyen változásokra lenne még szükség?
– Az egyre gyakoribb extrém idõjárási jelenségek miatt az elkövetkezõévek kiemelt feladata lesz Magyarország alkalmazkodási stratégiájának elkészítése. Ahhoz, hogy sikeresen alkalmazkodhassunk a körülményekhez, a vízgazdálkodást kell a középpontba állítani. Vizeink fokozott védelme megköveteli, hogy kiemelten kezeljük a szennyvíz elvezetésével és tisztításával, az ivóvízbázisaink védelmével, a felszíni vizek ökológiai állapotának javításával, az öntözési és turisztikai céllal hasznosított élõvizek vízkormányzással kapcsolatos fejlesztéseit. A jövoben útjára indítunk számos komplex vízgûjtõ-rehabilitációs programot, hogy helyreállítsuk az eredeti vízszállító rendszereket és kapacitásukat.
- Tavaly májusban úgy nyilatkozott, hogy állami kézbe veszik a vízgazdálkodással kapcsolatos feladatokat, hiszen a helyi önkormányzatok sokszor nem tudják biztosítani a szükséges létszámot, technikai és anyagi feltételeket. Hol tart a folyamat? Mik az eredmények?
– A kormányzatnak az a határozott szándéka, hogy jelentõsen csökkenjen a víziközmû-szolgáltatók száma. Ugyanis miközben a rendszerváltást megelõzõen mindössze 33 vállalat (19 megyei, 5 regionális, 9 fõvárosi, illetve megyei jogú városi) látta el az ivóvíz-szolgáltatási és szennyvízkezelési feladatokat, ma mintegy 400 társaság mûködik. Ez tarthatatlan, hiszen a rendszer szétdarabolódott, a közmûhálózat felújítása elmaradt, és mindez a hatékony mûködés rovására ment. Véleményünk szerint vissza kellene állni a területi elvre.
Az új víziközmû-törvénnyel kapcsolatosan is az lenne az észrevételünk, hogy ne az alapján maradhassanak meg társaságok, hogy ki hány ember ellátását vállalja el, mert akkor jó eséllyel fennmarad a régi, rossz rendszer.
- Ráadásul a magyar víziközmû-hálózat állítólag 40 százalékos veszteséggel mûködik, vagyis minden 100 liter vízbõl 40 elszivárog. Milyen lépéseket tervez a kormány ez ügyben?
– Döbbenetes állapotokat tapasztaltunk: az ivóvízcsövek átlagos életkora Magyarországon negyven év! A jelenlegi helyzetben a már elkészült és várhatóan 2012. január elsején életbe lépõ víziközmû-törvény szerint azok az önkormányzatok válhatnak a hálózatok tulajdonosaivá, amelyeket ivóvíz-ellátási kötelezettség terhel (a törvényjavaslat tárgyalására lapzárta után került sor – a szerk.). A helyhatóságok a szaktárca reményei szerint azokkal az állami víziközmû-szolgáltatókkal kötnek majd szolgáltatási szerzõdést, amelyek a profittal szemben a biztonságos ellátást tartják a legfontosabbnak. Ily módon csökkenhet a szolgáltatók száma, és ezzel együtt a vízdíjak is.
Jó példa erre a Tiszamenti Regionális Vízmuvek Zrt. 550 millió forintért felújított kiskörei szennyvíztisztító mûve. A fejlesztésnek köszönhetõen 2100 köbméter kapacitásúra bõvült a korábban napi 800 köbméter szennyvíz tisztítására alkalmas, öt Tisza-tó menti település szennyvizét befogadó szennyvíztisztító telep, sõt egy harmadik – kémiai – tisztítási fokozat garantálja a befogadó Tisza jobb vízminõségét is. Mindehhez a korszerû iszapkomposztálás kialakításával a keletkezõ szennyvíziszap mellett a települési zöldhulladék is komposztálhatóvá válik. Az állami tulajdonú Tiszamenti Regionális Vízmuvek Zrt. öt megye ötven településén biztosítja az ivóvízellátást, illetve a szennyvíztisztítást. A társaság egy év alatt megduplázta szolgáltatási területét. Ezek lehetnek a letéteményesei a korszerû szolgáltatási rendszer továbbvitelének.
A víziközmû-törvény korszerûés hiánypótló jogszabály lesz. Az elmúlt húsz évben egyáltalán nem történt elõrelépés ezen a területen. A szabályozatlanság volt ugyanis az érdekük azoknak, akik nyerészkedtek az ivóvíz eladásából. Ennek azonban vége! A törvény részleteivel kapcsolatosan a területi elv mellett tárgyalások folynak a feladatok elosztásáról is. A tervek szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium hatásköre lesz az árszabályozás, a Vidékfejlesztési Minisztériumban marad az összes szakmai kérdés (gördülõtervezés, szabványosítás).
- Korábban mi alapján állapították meg az ivóvíz árát?
– Ahogy említettem, errol sem volt törvény, a feladatok tömkelegét azonban a vízügy magától ellátta, beleértve az árképzést is. Az erre hivatott minisztérium meghatározott képlet alapján állapította meg az árat, de természetesen a valódi ár keresztfinanszírozással valósul meg. A víz elõállításának átlagára jelenleg köbméterenként 600–800 forint között van hazánkban, azonban a települések nagy hányadában a víz ára 200-250 forint körül mozog. Mégis érdekes tendencia indult el a vízfogyasztásban. Nálunk is egyre többen isznak ásványvizet, egy félliteres palackért akár 200 forintot is kifizetnek, ami 400 forintos árat jelent literenként. Köbméterben ez 400 ezer forint, miközben a csapvíz 250 forint.
- Európai viszonylatban milyen Budapest ivóvize? Országos szinten hol akadnak problémák?
– Fõvárosunk ivóvize a kiemelkedõ minõségûek közé tartozik a kontinensen, még akkor is, ha klórozása olykor elengedhetetlen. A fõvárostól délre, a Csepel-szigeten mûködtetett Ráckevei és a Csepeli Ivóvízmûben idõnként ózonnal kezelik a vízben lévõ vas-, mangán mellett a természetes úton megtalálható baktériumokat.
Vissza kell térnem ismét a PET-palackok kérdéséhez: irdatlanul sok pénzt fizetünk ki palackos ásványvizekért, miközben a legfrissebb németországi felmérések szerint a 220-féle forgalmazásban lévõásványvíz közül 180 még a csapvíz minõségét sem éri el. Magyarországon nem egy olyan kút létezik, amelybõl ásványvizet is palackoznak és csapvizet is szolgáltatnak az adott településnek.
Országos szinten, sajnos, számtalan helyen tapasztaljuk, hogy mi magunk tesszük tönkre vízbázisainkat. Az ipari szennyezések mellett a lakosság is hozzáteszi a maga részét például azzal, hogy szigetelés nélküli vagy gyengébb szigetelésu emésztõket épít és használ, így csökkentve saját költségeit. Az emberiség folyamatosan mérgezi a talajt és a vízbázisát. Hogy két konkrét példát is említsek: megállíthatatlanul halad a szekszárdi ivóvízkutak felé az a szennyezõ anyag, amelyet harminc évvel ezelõtt raktak le illegálisan, Simontornyán pedig a bõrgyári szennyezés miatt kellett 30 kilométerrel arrébb új vízbázist építeni a lakosság biztonságos vízellátása érdekében.
- A közmunkaprogramok összehangolása céljából a vidékfejlesztési tárcától a jövõben a Belügyminisztérium irányítása alá kerül a 12 területi vízügyi igazgatóság. Milyen eredményeket várnak az átszervezéstõl?
– Véleményem szerint elhibázott volt az a politika, amely az ár- és belvízi védekezést, valamint a megelõzést önkormányzati feladatként jelölte meg, miközben ehhez nem állt rendelkezésre a szükséges pénz, szaktudás, és nem biztosították a megfelelo eszközöket sem. Az ár- és belvízi védekezésnek állami feladatnak kell lennie, hiszen legalább országos, de még inkább Kárpát-medencei léptékben kell gondolkodni. A kormányzat szándékai szerint a vízügyben foglalkoztatott közmunkások száma a korábbi 11 ezerrõl 30-35 ezerre emelkedik a következõévekben. Ezt a munkát koordinálja a Start közmunkaprogrammal a Belügyminisztérium.
- A gazdasági helyzet miatt komoly megszorításokra került sor állami szinten a múlt év elején. A vidékfejlesztési tárcára jutó 18,7 milliárd forint zárolásánál mi alapján súlyoztak?
– Elsõsorban azt vettük figyelembe, hogy melyek azok a szakterületek, amelyek bevétellel rendelkeznek. Így 11 milliárd forintot a vízügytõl, valamint a környezet- és természetvédelemtõl vett el a minisztérium. Segítséget jelentett, hogy év közben, érzékelve a nehéz helyzetet, hárommilliárd forintot visszakaptunk a zárolt összegbõl.
- Milyen sikereket értek el az uniós elnökség alatt a vízgazdálkodás területén?
– Egyik kiemelt prioritásunk a fenntartható vízgazdálkodás volt. Ennek jegyében a júniusi Környezetvédelmi Tanács ülésén a miniszterek egyhangúlag elfogadták a tanácsi következtetéseket az Európai Unió jövõbeni vízstratégiájának fõ elemeirõl. A magyar elnökség aktív közremûködéssel konszenzust teremtett a tagállamok között az európai vízkészletek jövõjérõl és a fenntartható vízgazdálkodásról. Janez Potocnik környezetvédelmi biztos külön is köszönetet mondott azért, hogy Magyarország újra a figyelem középpontjába állította a vízpolitikát. A biztos méltatta a magyar elnökség vezetésével kialakított tanácsi következtetések szövegének megalapozottságát, tartalmi gazdagságát.
A magyar kormány másik elnökségi prioritása volt az EU Duna Régió Stratégia. A tagállamok elfogadták a stratégiát, a részt vevõ országok megegyeztek tizenegy cselekvési terület irányításáról. Hazánk a stratégia három cselekvési területét fogja irányítani a nemzetközi együttmûködésben: a fenntartható energia fejezetét (Csehországgal közösen), a vízminõség fenntartásával és a vízgazdálkodással foglalkozó területet (együttmûködésben Szlovákiával), illetve a környezeti kockázatok kezelésének témakörét (Romániával közösen).
A kormány ugyanakkor döntött arról is, hogy elsosorban a Zöld Duna Stratégiát képviseli a jövõben, ami alapvetoen a vízi turizmus, vízi sportok támogatását és az ehhez kapcsolódó infrastruktúra kiépítését támogatja.
- A beszélgetés elején érintettük a szennyvízkezelést. Milyen konkrét elõrelépések valósultak meg ezen a területen?
– A legnagyobb áttörést a Csepeli Szennyvíztisztító Telep jelentette, amely Európa egyik legnagyobb ilyen jellegû beruházása volt. A fejlesztés 2010 nyarától biztosítja, hogy a folyóba visszajutó, biológiailag tisztított víz aránya a korábbi 51-rol 100 százalékra emelkedjen. Budapesten egy nap alatt 600 ezer köbméter szennyvíz keletkezik, amelybõl a telep napi 350 ezer köbméternyit kezel. Az üzem zárt rendszerû, berendezései megfelelnek a szigorú zaj- és szagemissziós elõrásoknak.
Fontos tudni, hogy Magyarország településszerkezete széttagolt: a települések háromnegyede 2000 fõ alatti lélekszámú, ugyanakkor a lakosság mindössze 16-17 százaléka él ilyen kis községekben. Budapesten kívül mindössze négy településünk népessége haladja meg a 150 ezer fõt. Ez a helyzet a szennyvizek összegyûjtése és tisztítása szempontjából nem kedvezõ. A nagyvárosokban hatékonyabb, és kisebb költséggel jár a közmûellátás. A kormányváltás óta az Új Széchenyi Terv keretében 118 szennyvízkezelési és -tisztítási programra összesen mintegy 150 milliárd forintot ítéltek meg. Legutóbb november közepén, Dévaványán adtunk át egy víztisztítót. A beruházás 23 évvel ezelõtt kezdodött. A projekt megvalósítása nemcsak megszünteti a talajszennyezést, de kedvezõhatással van a levegõ minõségére, a belvízvédelemre és a településen élõk biztonságos és egészséges életkörülményeire.
A szennyvízelvezetés és -tisztítás megvalósítása sokszor gazdaságosabb, ha több település összefog, és közös rendszert valósít meg. Októberben indult a tatai Öreg-tavat tápláló Által-ér vízgyûjtõjén található szennyvíztisztító telepek megújítása. Az Észak-dunántúli Vízmû Zrt. kezelésében lévõ tatai és tatabányai szennyvíztisztító összesen 110 ezer ember napi szennyvizét kezeli, s mindkettõ a tatai Öreg-tó vízgyûjtõ területéhez tartozik. A fejlesztések célja, hogy kevesebb nitrát kerüljön az élõvizekbe. Ezzel párhuzamosan valósulnak meg az Által-ér vízgyûtõ-rehabilitációs munkálatai is, amivel a térség árvízi biztonsága is javul.
A legnagyobb problémát ott látom, hogy a lakosság egy része a mai napig nem hajlandó rákötni a háza elott húzódó csatornára az emésztõjét, ezzel mérhetetlen károkat okoz. Ha valaki nem csatlakozik a közmuvekre, akkor köbméterenként 120 forint talajterhelési díjat kell fizetnie, ez az összeg azonban olyan alacsony, hogy nem ösztönzi a lakosságot, hogy csatlakozzon a csatornahálózathoz.
(Czene Ákos, Innotéka Magazin, 2012. január)


feladó: András Tejfalussy tudomanyos.rendorseg.pjt@gmail.com címzett: "zoltan.illes" <zoltan.illes@vm.gov.hu>
titkos másolat: András Tejfalussy <tejfalussy.andras@gmail.com>;
 "tejfalussy.andras" <tejfalussy.andras@freemail.hu>;
 "Gyula Biczók, PhD" <hemtczok@gmail.com>
dátum: 2012. szeptember 23. 17:06tárgy: Illés Zoltán államtitkár részére, vízdijkiszámítási és szennycsatornázási korrupció elleni közérdekû bejelentés küldõ: gmail.com

4 melléklet — Az összes melléklet letöltése  

mth-honlap-cimlap-masolat-1200922.doc
208 KB   Megtekintés   Letöltés  

aquanet-fw-hu-cimlap.doc
71 KB   Megtekintés   Letöltés 

aquanet-apla-cimlap-masolat-120923.doc
95 KB   Megtekintés   Letöltés

aquanet-2-cimlap-masolat.doc
110 KB   Megtekintés   Letöltés  

 


Folytatás-1.

Vissza a lap kezdetére