Tejfalussy András honlapja

APLA ( AUTOMATIKUS PSYCHO-LOGIKAI ANALÍZIS )

LEGJOBB DÖNTÉS ( EXPERT CHOICE )


Rólam / Tevékenységi kör / Referenciák / Elérhetõség / Kezdõoldal / Nyitólap

Elõzményoldal


Kód: apla81alkalmazas89b

APLA

Automatic Psycho-Logical Analysing Basis Software
Inventor: Andras Tejfalussy, Hungary 1981.
All Rights Reserved!

AZ APLA-SOFTWARE MÛKÖDÉSÉNEK TUDOMÁNYOS ELMÉLETI MAGYARÁZATA

 

Az általam 1981-ben feltalált APLA bázis-software legfõbb elõnye, hogy szinte bármely témakörben, ügyben lehetõvé teszi, hogy emberek és csoportjaik a legbonyolultabb, legkritikusabb helyzetekben is kiszûrjék a kevéssé fontos és/vagy túlzottan bizonytalan információkat, és a fontos és biztos információk alapján optimálisan válasszanak, döntsenek. Lehetõvé teszi, hogy tetszõlegesen sok okot, és tetszõlegesen sok okozatot betápláljunk a számítógépbe, szövegek és/vagy képek formájában, s az egyes okokat és okozatokat páronként több alkalommal szembesítsük, mérlegelve, pontszámokkal jellemezve minden egyes ok-okozati kapcsolat általunk ítélt erõsségét. Ezután a kiértékelõ APLA software automatikusan elkészíti, az adott ok- és okozati információk alapján lehetséges optimális megoldás kiválasztáshoz többszöri kikérdezés eredményeként, az okok és okozatok és azok kapcsolatai megbízhatósági és fontossági rangsorait, a lehetõ legjobb megoldásokat kiválasztásra alapozott (optimális) döntéshez.

Elõször az Apple, majd a Microsoft cég jelent meg az olyan megoldásokkal, amelyek közvetlenül kapcsolatba hozták a számítógépek mûködtetésénél alkalmazott jeleket és formákat, és az emberek közvetlen információ cseréjéhez használatos szavakat és képeket, hogy csökkentsék az átlagember számítógép használattól idegenkedését. Kialakultak a beszélt nyelveken közvetlenül mûködtetheto, olyan számítógép-rendszerek, mint pl. a Google. Ezen az úton jelent további jelentõs elõre lépést az általam feltalált GTS-ANTIRANDOM sokváltozós hatáskalibráló és optimalizáló software-kre alapozott, jelenleg "Automatikus Psycho-Logikai Analízis (APLA)" elnevezésû software, amelyet 1981-óta rendszeresen használunk, és amelynek 1983-ban "AUTOMATIKUS RABBI" volt a neve, 1989-ben pedig "ANTIRANDOM PSYCHOLOGICAL ANALYSER (APA-I.)". Az APLA-hoz 1989-ben több kiértékelõ személyes, hierarchikus, több lépcsõs optimalizálásra is alkalmas, kiegészítõ software-t fejlesztettem ki. E software teljes software fejlesztési dokumentációja eltûnt a KTM-tõl és/vagy a saját programozóink kezén, miután az általunk számítógépre adaptált változatát 1993-ban, mint KTM Környezetvédelmi Minisztériumi megbízottak, sikeresen alkalmaztuk a minisztériumokhoz benyújtott pályázatok értékelésére. Nemrég felbukkant a hazai és nemzetközi piacon egy nagyon hasonló, de "EXPERT CHOICE"-nek elnevezett/átnevezett software, de most már mások kizárólagos szellemi termékének feltüntetve.

Sokváltozós, bonyolult rendszerekben az emberek úgy szoktak eligazodni, hogy intuitív vagy heurisztikus módon kiválasztanak belõle egy 6-10 független változós alaprendszert, majd ahhoz viszonyítva értelmezik az összes többi változó közötti ok-okozati kapcsolatokat. Az élõvilág fejlõdésének eredménye, hogy „fejben” is tudunk 6-10-nél nem több független változós optimalizálást végezni. Ez a természethez illeszkedéshez többnyire elegendõ is, mivel a csak 6-10 független változó tényezõ függvényében való helyzetértékeléssel is sikeresen eligazodhatunk a fizikai környezetben, azzal a kockázattal, hogy a kiválasztott úton esetleg meg kell állnunk, vissza kell fordulnunk, irányt kell változtatnunk, ha nem jól optimalizáltuk a környezeti ingerekre, hatásokra válaszainkat, reagálásainkat.

Az APLA software azon a felismerésen alapul, hogy az alaprendszerben, mely teljesen áttekinthetõ s valamennyi összefüggésében „fejben” is kiértékelhetõ, legtöbbször nincs ilyen úttévesztés, megállási, visszafordulási kényszer. Ha tehát az optimalizáló rendszer független változóinak a számát korlátozatlanul növelni tudjuk, akkor nagyon sokváltozós bonyolult rendszerekben is élvezhetjük a biztonságos személyes döntés elõnyeit. Ahhoz, hogy a döntés-optimalizálást sokkal több változóra, sokkal több okra, sokkal több okozatra is kiterjesszük, két dolgot kell megoldani: egyrészt meg kell határozni, hogy az emberi elme hogyan mûködik, amikor optimalizál. Másfelõl ezt a döntési módot, döntési algoritmust, számítógép közbeiktatásával olyan módon ki kell kiterjeszteni valamennyi változóra, hogy ezáltal az emberi agy saját döntési mechanizmusa, optimalizáló algoritmusa is alkalmassá váljon valamennyi változó kezelésére, sok tényezõsre bõvüljön, de az ember a számítógép programjaitól nem befolyásolva döntsön.

A fenti sokváltozós döntés optimalizálási megoldás a japán, amerikai és nyugateurópai területeken is sikeresen szabadalmaztatott Új Tudományos Sokváltozós Optimum Kalibráló Méréstani (GTS-Antirandom) optimum behatároló Sokváltozós Antirandom Analizátor bázis software-immel lehetõvé tett „ANTIRANDOM Teljes Tér Analízisen” alapul. Vagyis a zavarmentesített ok-okozat kapcsolat elemzõ vizsgáló tér valamennyi ok-okozati kapcsolata konkrét mérés, mérlegelés alapján számszerûsítésén, és összefüggéseiben, teljes körben kiértékelésén. Ennek megvalósításával optimalizálja az APLA software az emberi döntést, a GTS-Antirandom mérések adataiból való ok-okozati kapcsolat felderítéseket, ill. döntéseket is. Segítségével mind az egyének, mind a csoportok, de egészen nagy rendszerek (pl. vállalatok, pártok stb.) döntései is egyszerûbben, gyorsabban, megbízhatóbban megalapozhatók, sikeresen optimalizálhatók.

A döntéseikhez APLA software-t alkalmazó Szerzõdõ Partnereink saját számítógép kezelését a közismert szövegszerkesztõi funkciókra egyszerûsítettük le. Miután Szerzõdõ Partnerünk megküldte az általa vizsgálni kívánt okokat és okozatokat rögzítõ mondatait és/vagy fotóit, ezeket illesztjük a kapcsolat pontozó APLA software-hez, és azzal együtt vissza küldjük. Szerzõdõ Partnereink ezután kikérdezik magukat, vagy akit még akarnak, úgy, hogy pontszámokkal minõsítik az egyes ok („vektorelemek”) és egyes okozat (vektorelemek) közötti kapcsolatokat, majd megküldik nekünk a pontmátrixaikat. A kiértékelõ APLA software ezeket automatikusan kiértékeli. Ezután PDF formában, részletes tartalomjegyzékkel megküldjük tanulmányozásra, felhasználásra a részletes kiértékelést Szerzõdõ Partnereink része. Mindezek során Szerzõdõ Partnereink részérõl nem szükséges külön betanulás a döntéseiket optimalizáló APLA software ezen használatához.

Egyszerûbb (max. 6-10 független változós) esetekben, melyeknél az emberi agy közvetlenül is képes valamennyi fontos tényezõt, ill. szempontot egymással szembeállítva "fejben" mérlegelni, az APLA software segítségével végzett döntés szinte hajszál pontosan megegyezik a fejben, alaposan meggondolt közvetlen döntéssel. Az APLA software elõnyei elsõsorban akkor nagyok, amikor az ember a saját elméje korlátait töri át a segítségével. Akkor, amikor egyedül vagy csoportosan, a soktényezõs, nagy bonyolultságú esetekben analizáljuk a lehetséges megoldásokat az APLA software segítségével. 6-10/nél több független változónál több esetén az ok-okozati kapcsolatok teljes áttekintése és mérlegelése eleve lehetetlen a 6-10 független változónál több kezelelésére nem alkalmas agymûködésünk miatt. Ha az optimalizálásnál a független változók számát „fejben” 6-10-nél többre növeljük, döntésünk a belsõ pszichikai hátteret képezõ elõítéleteink rabja lesz, s a szubjektív elõítéleteink kerülnek elõtérbe a döntéseinkben.

Az APLA software alkalmazásánál nem a számítógép, hanem az ember hozza a végsõ döntéseket. Az APLA software "a nem tudatos pszichikai hátterünk", pl. addigi életünk részben vagy teljesen elfelejtett, de az épp aktuális döntés tárgyát képezõ témához kapcsolódó korábbi háttér tapasztalatai hasznosulását is elõsegíti a bonyolult ügyekben, mivel ezek a pszichikai háttér hatások is befolyásolják az egyes ok-okozat kapcsolatokra adott konkrét pontszámainkat. Az APLA software segít megszabadulnunk a döntéshozó személyek nem kellõn megalapozott elõítéletei zavaró, káros hatásától. Kiterjeszti ki a megalapozatlanságoktól és elfogultságoktól megszabadult szubjektív emberi döntési logika hatékonyságát. (Eddig elképzelhetetlenül sok független változóra, „új dimenzióra” terjeszti ki az okok és okozatok számos kapcsolatából optimálisan választási, a megoldásokat optimalizáló emberi döntési algoritmust, logikát! Az adott témában kiszûri és listázza az optimális döntést akadályozó, zavaró megalapozatlanságokat és bizonytalanságokat. A megalapozatlanságok és bizonytalankodások okait is valószínûsíti, és ezúton segít velük szembenézni, azokat leküzdeni. Kijelöli, rangsorolva listázza azokat az okokat, okozatokat és ezek oksági összefüggéseit, amelyeknél további tájékozódásra van szükség. A személyes és csoportos döntéseket nagyszámú, pl. 500 lehetséges ok és 200 lehetséges okozat valamennyi kapcsolódása szakértõi figyelembe vétele alapján is lehet „zavarszûréssel objektivizáltan”, teljes körben, minden tekintetben jól dokumentáltan, optimálisan megoldást választani, dönteni. Az APLA software hierarchikus alkalmazásával, az APLA software-rel elõzõleg kiválasztott megoldások projektjeit és e projektek megvalósításának a módját is optimalizálhatjuk.

A zavarszûrõ APLA program segítségével vizsgálódó, megoldást választó személy egy nagy létszámú csoport erejével bír a különféle információk megbízhatósági és fontossági rangsorolásnál, és az információk ennek alapján való hasznosításánál.

Az APLA software segítségével önmagát kikérdezõ személy az adott témában elõítélet mentessé teheti magát, ugyanis konkrétan szembenézhet az elõítéleteivel és azok okaival, hogy ennek alapján tudatosan elhárítsa, leküzdje azokat. Az APLA software azzal is csökkenti a nem kellõen konkrét elemi döntések lehetõségét és számát, hogy egyidõben mindig csak egy oknak egy okozattal való kapcsolatát mérlegelteti, pontoztatja, s eközben a többi ok-okozati kombinációt, és az azokra adott pontszámokat is eltakarja. Ez az APLA software mûködésének az 1. számú alapja.

Az APLA software a pontozást végzõ személlyel „szisztematikusan körüljárat” minden egyes okot (ok vektor elemet), valamennyi okozattal (okozat vektor elemmel), és viszont, miközben a pontozást végzõ személy az optimalizálási célkitûzést, a fõtéma címet, az altéma címet és a munkája célkitûzését, és az általa mérlegelt és pontozással minõsített ok-okozati kapcsolatra (relációra) adható pontszámok jelentését is folyamatosan látja. A minden okot, valamennyi okozattal szembesítéstõl az objektív tényeknek megfelelõ vektor elemek a kapcsolataik vonatkozásában egyre konkrétabbak, a nem tényszerû, bizonytalan, esetleg nem valós és/vagy hamis vektor elemek pedig egyre bizonytalanabbak lesznek. Ez az APLA software mûködésének a 2. számú alapja.

Az APLA software konkrétan megmutatja, hogy mit, mivel lehet megalapozottan indokolni, mivel, hogy célszerû összekapcsolni. Az összekapcsolásnál, mint tükörbõl, az egyik vektor szerinti elemek körébõl a másik vektor szerinti elemeket, a másik vektor elemei körébõl pedig az elõbbi vektor szerinti elemeket elemezteti, értékelteti. Ez az APLA software mûködésének a 3. számú alapja.

Példakénti alkalmazások

Az APLA software felhasználási területe az emberi elme mûködésével jellemzett teljes területen kívül, az oksági összefüggéseket kalibráló mérési adatok és jelek zavarszûrése, a jel kölcsönhatások zavarszûrt, automatikus értékelése és az ezen alapuló oksági összefüggés keresés és -optimalizálás.

Az APLA software alkalmazási lehetõsége azokat a területeket is lefedi, amelyeknél – pl. a személyi érdekeltségekhez kötõdések következtében – a hagyományos adatfeldolgozó algoritmusok, statisztikai módszerek és adatbázis értékelések megbízhatatlanok. Jól lehet használni az APLA software-t az emberi elme biológiai és pszichikai korlátai feloldására is. Azért, mert „helyére teszi” az agyban, fontossági és megbízhatósági szempontból is átrangsorolja a dolgokat, az összes ok-okozati kapcsolat részletes konkrét mérlegeltetésével . A mellékelt, 1981 és 1989 között megfogalmazott 3 konkrét és a további 100 általános alkalmazási terület példám természetesen nem zárja ki azt a lehetõséget, hogy bárki, bárhol észrevegyen vagy kitaláljon további elõnyös APLA-alkalmazási területeket.

Szerzõdõ Partnereink egyelõre csak az én szerzõi egyetértésem elnyerése esetén folytathatnak APLA-alkalmazáson alapuló saját szolgáltatásokat. Erre vonatkozó igényük esetén hozzám kell eljuttatniuk a szerzõi jogi vonatkozású nyilatkozatot is tartalmazó, általuk megfelelõen kitöltött jelentkezõ lapot.

A http://aquanet-apla.atw.hu website-on a kitöltendõ jelentkezõ lap és az elérhetõségeim is megtalálhatók.

Az APLA program alkalmazását igénylõ, leendõ Szerzõdõ Partnereink fantáziáját a 100 példakénti általános alkalmazási területet felsorolása elõtt, a következõ 3, igen egyszerû, konkrét alkalmazási példával is szeretném megmozgatni.

Verõce, 2012. február 5.

Tisztelettel: (Sydo) Tejfalussy András Béla Ferenc okl. vill. mérnök, méréstani szakértõ feltaláló s.k.


1. példa

A cégvezetõ kijelöl egy szerinte perspektívikus új vállalkozási célt, példánkban a hídépítést.

Kiadja a mûszaki titkárának, hogy keressen szakértõket a hídépítés legújabb követelményei és konkrét lehetõségei tisztázásához. A mûszaki titkár 6 szakértõ mindegyikétõl bekéri az ezen szakértõk által ismert hídépítési követelményeket (az általuk ismert vektor-1. elemek felsorolásait) és az általuk ismert hazai és külföldi konkrét hídépítési lehetõségeket (az általuk ismert vektor-2. elemek felsorolását). Ezeket a követelményeket és lehetõségeket az adminisztrátor hölgy, vektoronként egymáshoz illesztve összesíti, majd beírja egy számítógép kikérdezõ APLA software vektormappáiba. Behívják a szakértõket. Mindegyik szakértõ válaszol, a kikérdezõ APLA program által feltett valamennyi kérdésre. Az APLA pontozást elvégzett szakértõk elmehetnek. A kiértékelõ APLA software automatikusan elvégzi a szakértõk által elvégzett pontozások kiértékelését és annak alapján elkészíti az egyes szakértõk saját tudását meghaladó részletességû és -pontosságú APLA-analízist, ahol megbízhatóság és fontosság szerint is rangsorolja a sikerrel kecsegtetõ vállalkozási megoldásokat. Végül pedig meghatározza az egyes szakértõk díját is, a tényleges teljesítményük, szakmai tudásuk, szakértõi ismereteik megbízhatósága alapján.

2. példa

A külkereskedõ bejárja a külföld piacokat. Hazaérve leírja az általa észrevett üzleti lehetõségeket. Például alapos megfontolás alapján 60 perspektívikus új üzleti lehetõséget tud felsorolni. Ezután felsorolja a szóba jöhetõ, általa ismert összes kooperációs lehetõségét, amelyek keretében sikeresen megvalósíthat egyet vagy többet, az észrevett új üzleti lehetõségekbõl. A felsorolásokat betáplálja egy számítógép kikérdezõ APLA software vektormappáiba. Utána leül a számítógéphez, és pontozással megválaszolja a kikérdezõ APLA software által megjelenített kérdéseket. Végül a kiértékelõ APLA software automatikusan elvégzi a pontozás kiértékelését. Megbízhatóság és fontosság szerint is rangsorba állítja az üzleti lehetõségeket, és a kooperációs lehetõségeket, s azok kapcsolatait is. Az üzletember egyértelmû „háttér tényezõi”, pl. a jogi, politikai, vallási, családi stb. elkötelezettségei nem zavarólag, hanem elõsegítõen hatnak a számára optimális választás, megoldás keresésben.

3. példa

A mai, már rendelkezésre álló bonyolult mûszeres egészségügyi vizsgálatok a gyógyulást csak akkor segítik elõ hatékonyan, ha a vizsgálatok elõtt a betegeket a betegségük tüneteirõl és lehetséges elõidézõ kürülményeirõl alaposan kikérdezik. Erre általában nincs idõ. Az APLA software alkalmas arra, hogy az emberek az állapotuk jellemzõit és az azokat befolyásoló hatásokat saját maguk behatárolják. Az APLA solftware az önkikérdezés eredményét rendezett formában összegezi, fontosság és megbízhatóság szerint is rangsorolja. A problémákat és az azokkal kapcsolatos ok-okozati, pl. a betegségek elõzményeit képezõ körülményeket is, Orvos, gyógyszerész, természetgyógyász, az APLA kiértékelés alapján sokkal jobb hatásfokkal tudja megismerni a betegségi tüneteket és azok valószínû elõidézõ okait. Korábban és sikeresebben, a betegségi okok elhárításával lehet gyógyítani. Az APLA software alkalmazásával a betegek és a betegbiztosító intézmények is csak jól járhatnak, mivel csökkenti a gyógyítási költségeket, ha az APLA software segítségével megvalósított alapos önkikérdezésnek köszönhetõen, hamarabb és a legmegfelelõbb mûszeres vizsgálatok alapján, jóval sikeresebben gyógyítják a betegeket.

Sok ok és sok okozat összefüggéseit behatároló, önkikérdezõ "KÉZI software"

Példakénti APLA- software alkalmazás 1., Orvosok, természegygyógyászok és betegek optimális kapcsolatba hozásához

APLA KIÉRTÉKELÉS TARTALOMJEGYZÉK RÉSZLET

Automatizált psycho-logikai analízis

Példakénti 100 alkalmazási terület


Folytatás-1.

Vissza a lap kezdetéhez


ALL RIGHTS RESERVED!

Copyright: Dipl. ing. (Sydo) Tejfalussy András Béla Ferenc, Hungary

E-mail: tudomanyos.rendorseg.pjt@gmail.com